today19 Mart 2019 Salı Saat 09:39
11 Mayıs Reyhanlı Saldırısında Şehit Olanlar Törenle Anıldı

11 Mayıs Reyhanlı Saldırısında Şehit Olanlar Törenle Anıldı

            11 Mayıs 2013’te iki bombalı araçla yapılan terör saldırısında yaşamını yitirenler, 5. yılında düzenlenen törenle anıldı.

            Reyhanlı’da 53 kişinin hayatını kaybettiği bomba yüklü araçlarla yapılan saldırıların 5’inci yıldönümü nedeniyle şehit yakınları belediye binası önünde toplandı. İlk patlama yerinde başlayan törende şehit yakınları ve gaziler ile protokol üyeleri daha sonra toplu halde ikinci patlama yeri olan PTT yakınında bulunan 11 Mayıs Şehitler anıtına hareket etti. Ellerinde şehitlerin fotoğrafları ve pankartlarla şehitler ölmez sloganı atan vatandaşlar  11 Mayıs Şehitler Anıtı önüne geldi. Burada  saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra İstiklal Marşı okundu.

            Patlamada şehit olanların isimlerinin okunmasından sonra 11 Mayıs Reyhanlı Şehitler Derneği Başkanı Ahmet Tuna, 11 Mayıs Şehitler derneğini kurduklarını söyleyerek, “Bu süreç içerisinde derneğimizi kurduk. Tüm şehit ailelerini bir araya getirdik. Her konuda sorunlarını çözmeye çalıştık, başarılı da olduk. Bu konuda devletin desteğini de gördük. Ancak biz her zaman söylediğimiz gibi terör mağduru değiliz, şehit ailesiyiz. İnşallah bizi de şehitliğe kabul ederler” dedi.

            Reyhanlı saldırısındaki şehitleri unutmadıklarını söyleyen Başkanımız Mimar Mehmet Çüter, “Bugün bir annenin evladından koparıldığı, babanın ocağının söndüğü, ailesinin dağıtıldığı, kardeşin kardeşini bir daha hiç göremeyeceği son bakışın yıl dönümü. Bu gün huzur ve refah içerisinde yaşayan medeniyetler beşiği Reyhanlı’nın dağıtılmak istenmesinin, ülkemizin yıpratılma düşüncesinin yıldönümüdür. Bu milletin, ortamın hiçbir zaman dağıtılmayacağı, bu gök kubbenin altında bu birliğin bu varlığın dokunulmazlık kanıtının yıldönümüdür. Kenetlenerek çıktığımız bu sınavın bir daha tekrarlanmamasını Allah’tan diliyor ve şehitlerimize rahmet diliyorum” dedi.

            Kilis ve Şanlıurfa’dan gelen şehit ve gazi dernek temsilcilerinin şiirler okudukları törende konuşan Kaymakam Fatih Çobanoğlu, konuşmanın çok zor olduğunu, kelimelerin boğazında düğümlendiğini belirterek şunları söyledi;

“11 Mayıs’ta Reyhanlı çok  büyük hadise yaşadı. Bunu unutmak mümkün değil. Adeta yüreğimizi parçaladı. Suriye krizi başladığından bu yana Reyhanlı bu yükü en fazla sırtında taşıyan yerleşim yerlerinden biri oldu. Kilis’te büyük acı yaşadı. Bu iki serhat şehri Suriye krizi başladığından bu yana bütün yükün altına girdi. Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yaptı, misafirperverliğini gösterdi. Ama maalesef en çok sıkıntıyı da bu iki şehrimiz yaşadı. Reyhanlı patlamasında şehitler verdik. En son Zeytin Dalı Harekâtı’nda Reyhanlı’ya 40’ı ilçe merkezi olmak üzere toplam 55 roket isabet etti. Biri Suriyeli olmak üzere 4 kardeşimiz şehit oldu. 80 kardeşimiz de yaralandı. Biz devlet olarak yaraları sarmak için elimizden geleni yapıyoruz ama yaraları sarmak yetmiyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Şehit ailelerinin göstermiş olduğu metanet, dirayete ve bizlere destek oldukları için şükranlarımızı sunuyorum. Hem 11 Mayıs ve hem de Zeytin Dalı Harekâtı sırasında kenetlendik, bir olduk. Devlet, millet, ordu adeta tek yumruk haline geldik. Bu terör saldırılarını yapanlara en güzel cevabı hep birlikte verdik. Bizim birliğimizi, huzurumuzu bozamazlar, amaçlarına ulaşamadılar. Provokasyona gelmeyen, cesareti ve metaneti ile devletin yanında yer alan Reyhanlı tüm Türkiye’ye örnek oldu. Reyhanlı halkına teşekkür ediyorum. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen herkes Reyhanlı halkına destek oldu. Göstermiş olduğunuz bu birlik ve beraberliğin ilelebet devam etmesini diliyorum. Bundan sonra böyle acılar yaşanmaması için devlet olarak elimizden geleni yapacağımızı ifade etmek istiyorum. 11 Mayıs ve Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit ailelerimize tekrar başsağlığı diliyor yaralanan gazilerimize acil şifalar diliyorum.”  

Törenler, Kuran tilavetinin ardından Reyhanlı İlçe Müftüsü Murat Akçay’ın okuduğu dua ile sona erdi.

Şehitler anıtındaki anma  töreninin ardından Mustafa Şevki Paşa Camisinde mevlid-i şerif okundu. Ve akabinde şehitlerin ruhuna misafirlere etli pilav, ayran ve lokum dağıtılarak tören sona erdi.IMG-7501
IMG-7515
IMG-7506
IMG-7631
IMG-7592
IMG-7578
IMG-7628
IMG-7571
IMG-7512
IMG-7520
IMG-7595
IMG-7638
IMG-7646
IMG-7672
IMG-7669
IMG-7692
IMG-7508
20180504-100956
11-mayis-reyhanli-saldirisinda-hayatini-kaybedenler-anildi