today14 Aralık 2019 Cumartesi Saat 03:31
Başkanımız Mimar Mehmet ÇÜTER’in Dünya Engelliler Haftası Kutlama Mesajı

Başkanımız Mimar Mehmet ÇÜTER’in Dünya Engelliler Haftası Kutlama Mesajı

            Reyhanlı Belediye Başkanı Mimar Mehmet ÇÜTER, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Dünya Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

 

            Başkanımız; 10-16 Mayıs Engelliler Haftası toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren, toplumsal ve sosyal hayatta birlik ve beraberlik içinde eşit bir şekilde yaşamanın önemini bize hatırlatan bir hafta olması nedeniyle çok anlamlıdır. Engelli vatandaşlarımıza gösterilen ilgi ve desteğin artırılmasını ve her hangi bir ayrım yapılmadan sosyal devlet anlayışına, eşitlik ve çağdaşlık ölçülerine bağlı olarak hizmet edilmesi gerektiğini hatırlattı. Reyhanlı Belediyesi olarak bu kapsamda engelli vatandaşlarımızın istihdamı konusunda yapılması gerekenlerin ve çalışma yaşamında karşılaştıkları güçlüklerin ortadan kaldırılması için bu yönde çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz. Attığımız her adımda, engelli bireylerimiz ve onların sorunları göz önünde bulundurularak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 

            Tüm yollar, kaldırımların eğimleri, park alanları, işlevsel binalara takılan asansörler, binalarımızın giriş çıkış eğimleri yapılan düzenlemeler engelli vatandaşlarımıza yönelik yapılan hizmetlerdir. Bizim hedefimiz, engelleri ortadan kaldırmak, engelli vatandaşlarımıza engel teşkil edecek durumları minimize etmektir. Çalışmalarımız tüm halkımıza hitap etmelidir.

 

            Başkanımız, mesajına şu sözlerle devam etti: ''Devletimizin engelliler ile ilgili politikasının temelinde “Bedensel ve zihinsel engelleri nedeniyle insanlar arasında ayrım yapılmasına izin verilmeyecektir.” ilkesi yer almaktadır. Engellilerin başkalarına muhtaç olmadan toplumsal hayata katılmaları ve özürleri elverdiği ölçüde çalışma şartlarına kavuşmaları için gayretlerimiz sürmektedir. Toplumun ayrılmaz bir parçasını oluşturan, günlük yaşamda karşılaştıkları güçlükleri yakından izlediğimiz engelli vatandaşlarımıza  ilişkin konular, her kesimi yakından ilgilendirmektedir. Engelli  vatandaşlarımızın sorunlarına karşı göstereceğimiz ilgi ve davranışlarımız, insanımıza ve toplumumuza duyduğumuz saygının en önemli göstergelerinden birini oluşturmaktadır" dedi.

 

            Bu duygu ve düşüncelerle, öncelikle Reyhanlı’mızda yaşayan engelli kardeşlerim olmak üzere, tüm ülkemizdeki engelli bireylerin 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını en içten dileklerimle kutluyor, kendilerine ve ailelerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

 

 

 

                                                                                        Mimar Mehmet ÇÜTER

                                                                                             Belediye Başkanı