today01 Haziran 2023 Perşembe Saat 18:51
Reyhanlı Suriyelilerden Rahatsız Değil

Reyhanlı Suriyelilerden Rahatsız Değil

Reyhanlı ilçesi Ticaret ve Sanayi Odasında  bir araya gelen sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Şanverdi, "Reyhanlı  halkı olarak Suriyelilerden rahatsız  değiliz, onlar bizim akrabamız ve misafirimizdir" dedi.

Çeşitli şekillerde yapılan dedikodu türü söylentilere açıklık getiren Belediye Başkanımız Sayın Hüseyin Şanverdi, "Suriyelilerin Reyhanlı dışına çıkarılacağı yolunda çeşitli basın yayın organlarında çıkan söylentiler asılsızdır. Biz Reyhanlı halkı olarak bunlara katılmıyoruz. Misafirler, çoğumuzun akrabası veya  komşusudur. Kapılarımızı açtık" dedi.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen ve Reyhanlı'da bulunan Suriyelileri mühacir olarak gördüklerini söyleyen Başkanımız,  "Ensar olarakta görevimizi yapmaya gayret ediyoruz. Bütün Reyhanlı halkı bunun bilincindedir. İlçe halkı olarak dedikodulardan yana muzdaribiz. Misafirlerimizi kaldırmaya muktediriz. Bu gün onların başına böyle bir olay gelmişse yarında bizim de başımıza gelebilir düşüncesiyle insanlık görevimizi yapıyoruz" dedi.

Başkanımız açıklamasına; "Bu güne kadar Reyhanlı'ya gelen tüm Suriyelilerin ırkına,  milliyetine bakmadan, hiç kimseye sen Alevi misin, sen Sunni misin , Hiristiyan mısın,  Musevi misin, Yahudi misin demedik. Biz insanlara kucak açtık. Açmaya devam edceğiz. İnsanlık görevimizi yaptık. Ayrıca şu ana kadar esnaftan, sivil toplum kuruluşlarından da sıkıntı, sorun, şikayet duymadım." Şeklinde devam etti.

 Emniyetten de sürekli temas halinde olduklarını anlatan Şanverdi, bundan sonra da  sıkıntı  yaşanmayacağına inandığını ifade ederek, Reyhanlıda bulunan Suriyelilerin şehir dışına çıkarılması ile ilgili olarak da şu açıklamayı yaptı. "Hükümetimizin aldığı karar doğrultusunda isteyenler çadır kentlerde kalabilecekler. Ancak Pasaportla gelenlerden  3 aylık oturma süresini tamamlayanların cezalı duruma düşmemeleri için İlimize en yakın Kahramanmaraş'a giderek 5 aylık oturum izni almaları gerekiyor. Yetmemesi durumunda yeniden oturum izni alabilecekler."
 Öte yandan Emniyet Müdürlüğü ekipleri, pasaportla gelerek  ilçede İstanbul eskort oturanlardan üç aylık süreyi tamamlayanlara tebligat yaparak, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya veya Şanlıurfa'ya giderek ikamet almaları gerektiğini bildiriyor. (Kaynak: Rehber Gazetesi)